Ekonomi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Üretici Kadınları Üretici Kadın Standlarıyla Destekliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kadın üreticileri desteklemek ve kadın emeğinin görünürlüğünü artırmak amacıyla hayata geçirdiği üretici kadın stantları kent genelinde faaliyet göstermeye devam ediyor.

Akdeniz ilçesindeki yoğurt pazarında kurulan stantları devralan kadın üreticiler, el yapımı göz alıcı ürünlerini daha fazla kişiye tanıtma ve kazanç elde etme fırsatı buldu. Eylül ayından bu yana her Cuma farklı kadın üreticilerin stant açtığı yoğurt pazarında bu kez el sanatları ile uğraşan ve seramik alanında üretim yapan kadınlar bir araya geldi. Kurulan stantlarda mutfak gereçlerinden süs eşyalarına kadar pek çok el işi eser alıcıların beğenisine sunuldu.

“Üretici kadınlarımıza istihdam ve gelir yaratmak amacıyla projemize devam ediyoruz.”

‘Üretici Kadın Standları’ uygulamasıyla her Cuma farklı konseptlerde üretim yapan üretici kadınları ön plana çıkaracaklarını belirten Kadın Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan Esin Aşlar, “Üretici kadınlarımıza istihdam sağlamak amacıyla Her türlü iş imkanına sahip olan ve maddi gelir yaratarak evlerine katkı sağlamaya çalışan, “Biz de onlara bu şekilde fırsatlar sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Yoğurt pazarının oldukça merkezi bir konumda olduğunu ve insanların en çok geçtiği yerlerden biri olduğunu vurgulayan Aşlar, “Bu hafta seramik üreten kadınlarımızı da aramıza katmak istedik. Onlar da bu projeden faydalanmak istediler. Devamı Standlara katılmak için şu ana kadar 7 binin üzerinde başvuru yapıldı.” “Mersin kırsalında da merkezde de kadın üreticilerimiz çok çalışkan ve çok fazla ürün üretebiliyorlar. Bu ürünlerin de insanların kullanımına sunulması gerekiyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri de bu noktada aracı oluyor diye düşünüyorum. Proje kapsamı amacına ulaştı” dedi.

Üretici kadınlar daha fazla bireye ulaşmanın, görünür olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Yaklaşık 3 yıldır seramik ürettiğini söyleyen Dilara Özgen Köse, pandemi sonrası ekonomik zorunluluklar nedeniyle evde üretime başladığını belirterek, “Evde ev tipi fırınım var. Ben de bunlardan faydalanıyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin bize sunduğu imkanlar. Belediye bize burada yer sağlıyor. Bu benim için çok iyi. “Daha çok satış yapıyoruz. Daha çok kişiye ulaşıyoruz. Adımız duyuluyor. Diğer arkadaşlarımızla bir araya gelip bilgi aktarabiliyoruz. Bu imkanları sağladığı için Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Çok memnunuz” diye konuştu.

Üreticilerden Esengül Kasıkara, seramik yolculuğuna küçük bir üretici olarak başladığını ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle işini büyüttüğünü belirterek, “Şu anda seramik atölyemiz var. Üreticiye katılmaya devam ediyorum. Kadın tribünleri var çünkü reklam yapacağız ki bizi daha çok görsünler, kadınların sesi olalım.” “İstiyorum. Evde oturarak üretemeyen kadınlara yardımcı olmak, bu tür etkinliklerin olduğunu onlara duyurmak ve örnek olmak için buradayız” dedi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu