Haber

Hindistan Maliye Bakanı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının IMEC Projesi için jeopolitik bir zorluk teşkil ettiğini belirtti

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının, Çin’in ABD tarafından desteklenen Üretim ve Yol Girişimi’ne alternatif olarak planlanan Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru (IMEC) Projesi için “jeopolitik bir meydan okuma” oluşturduğu uyarısında bulundu. kurmak.

The Times of India Gazetesi’nin haberine göre Sitharaman, başkent Yeni Delhi’de düzenlenen 2023 Hint-Pasifik Bölgesel Diyalog uluslararası konferansında konuştu.

Sitharaman, IMEC Projesi’nin birçok ülkeden kara, deniz ve demiryollarını kapsadığını ve projenin jeopolitik zorluklar içerdiğini belirtti.

Ülkesinin projenin geleceği konusunda oldukça temkinli davrandığını vurgulayan Sitharaman, “(IMEC) jeopolitik zorluklardan muaf değil ve İsrail ile Gazze’deki çatışma da bunun endişe verici bir manifestosu.” söz konusu.

“Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru”

“18. G20 Liderler Zirvesi”, “Tek Dünya, Tek Aile ve Tek Gelecek” temasıyla 9-10 Eylül tarihlerinde Hindistan’da düzenlendi.

Zirve kapsamında “Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı ile Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Ekonomik Koridoru” konulu bir oturum gerçekleştirildi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi bu oturumda Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridorunu duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, oturumda yaptığı konuşmada, “Bugün, yeni bir Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru için tarihi anlaşmayı imzaladığımızı duyurmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Avrupa Birliği, Fransa, İtalya, Almanya ve ABD, ekonomik koridora ilişkin mutabakat zaptı imzaladı.

Söz konusu ekonomik koridorun, Hindistan’ı Batı Asya/Ortadoğu’ya bağlayan “Doğu” ve Batı Asya/Ortadoğu’yu Avrupa’ya bağlayan “Kuzey” olmak üzere iki koridordan oluşması planlanıyor.

Önerilen koridor Hindistan’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne kadar uzanacak, ardından Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail üzerinden geçerek Avrupa’ya bağlanacak.

Projede ayrıca Hindistan’dan yüklenen malların İsrail ve Yunanistan limanlarından Avrupa’ya daha hızlı gönderilmesi de öngörülüyor.

habereflani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu