Ekonomi

Emeklilere 8 Bin 77 Liralık Seyyanen İyileştirme Talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşlarına en kısa sürede kök fiyata yansıtılacak şekilde 8 bin 77 liralık güzelleştirmenin yapılmasını istedi.

Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücret, memur ve kamu personelini ekonomik yönden rahatlatacak adımların atılmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Milyonlarca emeklinin bu süreçte maaşlarına zam yapacak adımları dört gözle beklediğini belirten Ergün, “Asgari ücretli, memur ve kamu çalışanlarının gelirleri arttı. Milyonlarca emekli aynı emekli aylığını almaya devam ediyor. Aynı marketten aynı ekmeği aynı fiyata alıp ayda 7 bin 500 lira kazananlar. Hayatları boyunca geçimini sağlamak zorunda kalan emekliler çok zor durumda. Maalesef emeklilerimizin sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etme imkanları yok.” sözlerini kullandı.

“Emeklilerin yıl sonunu bekleme lüksü yok”

Kazım Ergün, TÜED olarak aylık 7 bin 500 liranın üzerinde maaş alanlar için en az yüzde 25’lik zamma ek olarak en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını ve ilave 4 bin lira yapılmasını istediklerini hatırlattı.

Bu taraftaki davetlerin cevapsız kaldığını belirten Ergün, şunları kaydetti:

“Tüm iyi niyetli çabalarımıza ve bu yanlışlığın düzeltilmesi taleplerimize rağmen ekonomik yük emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sırtına yüklenmemelidir. Emekliler yılsonunu bekleyemezler. Bu süreçte akaryakıt, vergi, ilaç ve ekmek zamlarını da dikkate alarak emekli maaşı zam talebimizi revize ediyoruz. Bir an önce emekli maaşlarına kök maaşa yansıtılmak üzere 8 bin 77 lira zam istiyoruz.”

haber-boztepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu