Haber

Darbe Yönetimi Nijer’de Hava Sahasını Kapattı

Nijer’de darbe yönetimi, askeri müdahale tehdidini gerekçe göstererek ülkenin hava sahasını bir sonraki duyuruya kadar kapattığını duyurdu.

Uçuş takip sitesi Flightradar24, Nijer semalarında şu anda uçak bulunmadığını gösteriyor.

Batı Afrika ülkelerinden oluşan ECOWAS, daha önceki bir mesajında ​​Nijer Devlet Başkanı Mohammad Bazum’un Pazar günü saat 23:00’e kadar göreve dönmemesi halinde güç kullanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bir cunta sözcüsü, Nijer silahlı kuvvetlerinin ülkeyi savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Bazoum 26 Temmuz’da tutuklandı ve ardından Cumhurbaşkanlığı Muhafızları Komutanı General Abdurahmane Tchiani kendisini ülkenin yeni cumhurbaşkanı ilan etti.

Askeri darbe, ülkenin eski sömürgecisi Fransa’nın yanı sıra Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve ABD de dahil olmak üzere uluslararası düzeyde kınandı.

Nijerya’da askeri komutanların katılımıyla gerçekleştirilen kriz toplantısının ardından Cuma günü ECOWAS, beklenen güç kullanımına ilişkin detaylı bir plan hazırladıklarını duyurdu.

ECOWAS’ın siyasi işler, barış ve güvenlikten sorumlu üyesi Abdel-Fatau Musah, gerekli kaynak ve gücün nasıl ve ne zaman gönderileceği de dahil olmak üzere olası herhangi bir müdahalede yer alacak tüm unsurların hesaplandığını söyledi.

“Sorunları diplomasi yoluyla çözmek istiyoruz ve bu mesajı onlara [Nijer cuntasına] net bir şekilde iletmek ve yaptıklarını geri çevirmeleri için her fırsatı vermek istiyoruz.”

ECOWAS, aralarında Nijerya, Senegal, Togo ve Gana’nın da bulunduğu 15 Batı Afrika ülkesinin bölgesel ticaret bloğudur.

Cunta yönetimi iktidardan ayrılma mesajı vermiyor. Pazar günü başkent Niamey’deki bir stadyuma binlerce cunta destekçisi geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu