Teknoloji

Bilim adamları Ay’ın özel bir zaman dilimine ihtiyacı olduğunu düşünüyor

Bilim adamlarının Ay için büyük planları var. Pek çok bilim insanı, roketlerin Dünya’nın yerçekiminden kaçmadan havalanabilmesi için Ay’a bir üs kurmak ve ardından uzay keşiflerine buradan devam etmek istiyor. Ancak bu gerçekleştirilmeden önce, bazı bilim adamları Ay bağlantısı için makul bir referans oluşturmamız gerektiğini öne sürüyorlar. yani ay bazlı bir saat dilimi oluşturmamız gerektiğini söylüyor.

Ay için büyük planlardan biri, bir ay telekomünikasyon servisi kurmak. Aslında, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) zaten özel şirketleri böyle bir girişime dahil etmeye çalışıyor. Ay’a geri dönme yarışı hızlanmaya devam ederken, uzun vadeli planlar yapmak, Ay merkezli bir saat dilimi de dahil olmak üzere bir Ay üssünü başarılı kılmak için ihtiyacımız olan her şeyi bulmamız gerektiği anlamına geliyor.

Böyle bir zaman dilimine duyulan ihtiyaç, ay yüzeyindekilere daha doğru konum verileri sağlama ihtiyacından kaynaklanmaktadır. . Şu anda, Ay’a yapılan görevler, saatlerini Dünya’dakilerle senkronize ediyor. Ancak ESA, özellikle daha fazla görev uçuşa geçtiği için bunun gelecekteki görevler için yeterli olmayacağını belirtiyor. Ay saat dilimi oluşturmanın bu konuda yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Ay’da belirli bir saat dilimi oluşturmaya ilişkin tartışmalar geçen Kasım ayında ESA’nın Hollanda’daki Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde yapılan bir toplantı sırasında başladı. Standart bir ay saat dilimine sahip olmak, NASA’nın Ay’da iletişim ve navigasyonu sağlamayı amaçlayan dijital mimariler ağıdır. LunaNet’i yaratma çabasının bir parçası olarak öne çıkıyor.

Moonlight uyduları için LunaNet’in çalışmasına izin verecek gerçek bir fırlatma tarihi yok. Ayrıca, Ay merkezli bir saat diliminin ne zaman oluşabileceği ve hatta Dünya’daki saat dilimlerimizden ne kadar farklı olabileceği hakkında hiçbir fikrimiz yok. Ancak bu sistemin kurulmasına olan ihtiyaç giderek artmaktadır.

kizilcahamamajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu