Haber

Zaharova: Fransa, Rus temsilcilerin UNESCO konferansına katılmasını engelledi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya ZakharovaAçıklamada, Fransa’nın vizeleri zamanında vermeyerek Rus temsilcilerinin UNESCO 42. Genel Konferansına katılmasını engellediğini söyledi.

Zaharova “Fransa’nın, UNESCO yönetim organlarının çalışmalarına katılmak üzere bu ülkeye seyahat eden Rusya Federasyonu temsilcilerine vize verilmesine ilişkin yükümlülüklerini açıkça yerine getirmediğini belirtme ihtiyacı duyuyoruz. Bu artık sistemsel hale geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı İnsani İşbirliği ve Kültürel Bağlantılar Dairesi Başkanı Aleksandr Alimov ile Rusya’nın UNESCO’nun bağlantılar ve bilgi konularından sorumlu komitesi üyesi, örgütün 42. Genel Konferansı toplantılarına katılımları engellendi. 7 Kasım’da Paris’te başladı” söz konusu.

Vizelerin geç verilmesi nedeniyle komitenin genel sekreteri Zakharova Tatyana DovgalenkoKonferansın açılışından önce UNESCO üyesi ülkelerin ulusal komisyonlarının toplantısına katılamayacağını vurguladı.

Fransa ile UNESCO arasındaki anlaşmanın, Fransız makamlarının üye ülke temsilcilerine ülkeye giriş iznini zamanında vermeyi taahhüt etmesini öngördüğünü hatırlatan Zakharova, şöyle konuştu: “Paris’in bu belgedeki kararları mevcut uluslararası hukuk normlarına bakılmaksızın keyfi olarak ihlal ettiğini görüyoruz. “Genel Yönetici Audrey Azoulay’ı duruma müdahale etmeye ve Fransa’nın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için somut ve etkili önlemler almaya çağırıyoruz.”dedi.

haber-kuyucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu