Haber

Yerel seçimlerde adaylık başvurusu için son gün 1 Aralık.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde aday olacak “kamu görevlileri” için istifa son tarihini 1 Aralık 17.00 olarak belirledi.

YSK’nın konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, kanuna göre görevden çekilmesi veya ayrılması gerekenlerin bu talepte bulunabilecekleri tarihlerin belirlenmesi amacıyla yürütülen çalışmanın devam ettiği vurgulandı. Seçimlerde adaylık süreci tamamlandı.

Kararda, Anayasa’nın 76. maddesinde hakim ve savcılar, yüksek yargı mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim üyeleri, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memurları, diğer kamu görevlileri yer alıyor. hizmetleri itibarıyla personel niteliğini taşımayanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları görev kapsamı dışındadır. Çekilmedikleri takdirde aday olamayacakları ve milletvekili seçilemeyeceklerine karar verildiği hatırlatıldı.

Kararda, milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarların yerel yönetim seçimlerinde aday olmak veya aday gösterilmek için görevlerinden istifa etmelerine gerek olmadığı, kamu görevlileri, siyasi parti il ​​ve ilçe başkanlarının görevden alınabileceği hatırlatıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri ve kamu kurumlarının bölge müdürleri, subay ve astsubayları. Meslek kuruluşları ve sendikalar, kamu bankaları ve üst birlikleri ile bunların üst kuruluşları ile katıldıkları işletme veya bağlı ortaklıkların yönetim ve kontrol kurullarında görev yapanların adaylığı konusunda herhangi bir karar alınmadığı hatırlatıldı.

Bu davada, kamu görevlileri, siyasi parti il ​​ve ilçe yöneticileri, memur ve astsubaylar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler, kamu bankaları ve bunların üst birlikleri ile bunların üst kuruluşları ile bu kişilerin görevlendirildiği belirtildi. Katıldığı işletme veya bağlı ortaklıkların yönetim ve kontrol kurullarında görev yapanların adaylık için görevden ayrılması gerekmektedir. . (HABER MERKEZİ)

yedisuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu