Teknoloji

Yapay Zekalı Song Drake ve The Weeknd Grammy Ödüllerine Katıldı: Katılabilir Olabilir!

Çoğu zaman herkesin ağzını açık bırakan yapay zeka, geçtiğimiz aylarda sosyal medyada büyük yankı uyandıran müziklerle gündeme geldi. “Ghostwriter977” kullanıcı adına sahip bir kişi, Drake ve The Weeknd’in seslerini kullanarak yapay zekayla “Heart on My Sleeve” adlı müzik yaratmıştı. Müzik kısa sürede tüm sosyal medyanın gündemi haline geldi. Hatta müziğin aslında bu ikiliyle ilgili olduğunu düşünenler bile vardı.

Yapay zeka ile oluşturulan bu müzikle ilgili bugün ilginç bir gelişme yaşandı. Hayalet Yazar’ın, müzik dünyasının prestijli ödül töreni Grammy’ye Heart on My Sleeve’i gönderdiği ortaya çıktı.

Şarkının bir insan tarafından yazılması nedeniyle ödül almaya hak kazandığı söyleniyor

Variety’nin haberine göre Ghostwriter isimli kişi, “En İyi Rap Şarkısı”Ve ” Yılın Şarkısı” şarkıyı kendi kategorilerinde aday gösterilmek üzere Grammy Ödülleri’ne gönderdi. Bu atılım, müzik endüstrisinde yapay zeka konusundaki tartışmaların ortasında geldi. Zanaatkarlar teknolojinin onların yerini alma olasılığından endişe duyuyorlardı.

Şarkının birçok platformdan kaldırılmasına rağmen Grammy ödülüne layık olduğu söyleniyor. Grammy’leri düzenleyen Recording Academy’nin CEO’su Harvey Mason Jr., The New York Times’a müziğin törensel olduğunu çünkü bir insan tarafından yapıldığını söyledi: Yaratıcı açıdan kesinlikle uygun. Çünkü bir insan tarafından yazılmıştır.

Akademi, geçtiğimiz aylarda yapay zekayla oluşturulan müziklerle ilgili kurallar koymuştu. Kurallarda yalnızca insan katkısı yüksek olan müziğin kabul edilebilir olduğu belirtildi. Yani yapay zekanın yarattığı müziklerin çoğunluğu insanlar tarafından yazılmışsa aday gösterilmeye uygun değerlendirilecek. Ancak ChatGPT gibi bir bot ile yazılması halinde yasaklanacaktır. Ghostwriter, şarkıyı kendisi yazarken ilk kuralı uyguluyor.

Heart on My Sleeve’in Grammy adaylığı alıp almayacağına dair bir bilgi olmasa da bu ihtimalin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ödüllere oy veren Kayıt Akademisi üyelerinin yapay zeka lehine oy kullanması pek mümkün görünmüyor.

Drake ve The Weeknd dışında başka sanatçılar da taklit ediliyor.

Drake ve The Weeknd yapay olarak taklit edilen ilk zanaatkârlar değil. Ghostwriter ayrıca birkaç gün önce ünlü rapçiler Travis Scott ve 21 Savage’ın seslerinin yer aldığı bir görsel paylaşmıştı. Yapay zekayla yaratılan müzik, ikiliye korku veren örneğiyle dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu