Haber

Uğur Dündar’dan ‘Güçlü Başkan şart’ vurgusu

2023 seçimleri hızla yaklaşırken Türk siyasi tarihinin nabzı da yükseldi.

14 Mayıs olarak belirlenen seçim gününe yaklaşık 2 ay kala Millet İttifakı sessizliğini bozdu.

1 yıldır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önüne çıkaracağı adayı belirleyemeyen 6’lı masa dün beklenen açıklamayı yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı oldu.

Bu gelişmenin ardından muhalefet partisi Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakıyor, bir yandan da cumhurbaşkanı olunca ne yapması gerektiğini açıklıyor.

Bu isimlerden biri de Gazeteci Uğur Dündar’dı.

Uğur Dündar’dan ‘Güçlü Başkan’ Vurgusu

Habertürk TV’de Mehmet Akif Ersoy’un programına katılan Dündar, sürecin başından beri 6’lı masanın açıklandığını söyledi. “Seçilen Cumhurbaşkanı bize danışacak ve birlikte alacağı kararlarla yetkilerini kullanacak”yorumlarını takdir etti.

Ersoy’un “Sayın Kılıçdaroğlu güçlü bir Cumhurbaşkanı mı olacak yoksa sembolik bir Cumhurbaşkanı mı olacak?”Soruyu yanıtlayan Dündar, şu ifadeleri kullandı:

Sembolik olarak, seçimden sonra analiz bekleyen meselelerin çok fazla oyalanmadan hızla çözümlenebilmesi için kelimenin tam anlamıyla güçlü bir Cumhurbaşkanı anlayışının sergilenmesi gerekiyor.

Aksi halde her geçen gün artan bu dertler yığınını, bu dertler yığınını çözmek çok zaman alacak ve ortadaki güç yıpranacaktır.

“Bize güçlü değil, sembolik bir makam olacağı söylendi”

Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy, şunları söyledi: “6 puanlık tablo her zaman, Cumhurbaşkanı yetkilerini başkalarıyla paylaşacak kadar güçlü ve sembolik bir makam olmayacakmış gibi tanımlandı” dedi.yorum yaptı

“Kılıçdaroğlu’nun söylediği bütün sorunlar ancak Cumhurbaşkanı’nın iradesiyle çözülür”

Ersoy’un yorumu üzerine açıklamalarına devam eden Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Geçiş döneminde güçlü olması gerekir. Mutlaka ortaklarının görüşlerini alacağını düşünüyorum. Gücünü kullanacağını düşünüyorum.

Kılıçdaroğlu’nun şunu yaparım dediği bütün meseleler ama güçlü başkanın iradesiyle çözülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu