Yaşam

Türkiye’de ehliyet alarak İtalya’da araç kullanabileceksiniz.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Hem Türkiye’yi hem de İtalya’yı ilgilendiriyor. bir yasa çıktı. ” Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine Dair Anlaşmanın Onaylanmasına Dair KanunAdı geçen kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. yürürlüğe girdi.

Bugün prestijiyle yürürlüğe giren yasa, adından da anlaşılacağı gibi İtalya ile Türkiye’nin ortasında. yeni bir çağ başlıyor. Yasaya göre Türkiye’den alınan sürücü belgeleri İtalya’da, İtalya’da alınan sürücü belgeleri Türkiye’de geçerli olacak. Bu iki ülkenin ortasında seyahat edenler, herhangi bir kısıtlama olmadanaraba kullanabilirler.

Geçen yıl anlaşma sağlandı

Aslında bu yeni bir gelişme değil. Türk ve İtalyan hükümetlerinden yetkili isimler, 5 Temmuz 2022 Bu bahis üzerine bir anlaşma imzalamışlardı. Söz konusu anlaşma bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Aslında, 1968’de uluslararası ” Karayolu Trafik Sözleşmesi“adlı bir organizasyon kuruldu. Dünya çapında 93 ülke Dahil olduğu oluşum kapsamındaki tüm ülkeler birbirlerinin sürücü belgelerini kabul etti. Bununla birlikte, bir kişinin bir üye devletten diğerine ne kadar süre ile gidebileceği ülkelerin takdirine bırakılmıştır.

Şimdiye kadar Türkiye’den alınan sürücü belgelerinin geçerlilik süresi İtalya’da 6 aydı. İtalya ile imzalanan anlaşma, süre meselesi kaldırıldı oldu . Ayrıca bu anlaşma ile Türkiye’de kamyon veya iş makinesi gibi özel eğitim gerektiren araçları kullanan vatandaşlar aynı işi İtalya’da da yapabilir hale geldi.

5 Temmuz 2022’de imzalanan anlaşma buradanUlaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu