Haber

Trump Beyaz Saray için yeniden aday

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski başkanı Donald Trump, Amerikan kamuoyunda beklendiği üzere 2024 yılında yapılacak olan Başkanlık Seçimi için yeniden aday olduğunu duyurdu.

Florida eyaletinin Palm Beach kentindeki evinde, taraftarlarının önünde adaylığını açıklayan Trump, “Amerika’nın dönüşü tam şu anda başlıyor” ifadelerini kullandı. “ABD’nin kurtarılması gerektiği için” yeniden başkan olmak istediğini ifade eden Trump, “İki sene önce büyük bir ulustuk ve yakında yeniden çok büyük bir ulus olacağız” dedi.

Ancak partisi Cumhuriyetçiler’in Trump’ı aday gösterip göstermeyeceği henüz bilinmiyor; zira ABD’de siyasi partiler, eyaletlerde yapılan ön seçimlerin akabinde lider adaylarını belirliyor.

Seçim yılının başında, klasik olarak Şubat ayında başlayan ve 50 ABD eyaletinin her birinde yapılan ön seçimlerin akabinde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler yaz devrinde başkanlık için adaylarını resmen açıklıyor. Kelam konusu takvimin, 5 Kasım 2024 tarihinde yapılacak seçimler öncesinde tekrar bu formda işlemesi bekleniyor.

Kongre seçimleri Trump’ın popülaritesini olumsuz etkiledi

Cumhuriyetçiler’in geçen hafta Salı günü yapılan Kongre orta seçimlerinde beklenen başarıyı elde edememesinin akabinde, parti içinde Donald Trump’ın adaylığı konusunda görüş ayrılıkları yaşanmaya başlandı. Trump’ın dışında çok sayıda ismin, Joe Biden’ın halefi olmak için aday olacağı belirtiliyor. Bu kişiler arasında adı en fazla telaffuz edilenler ise Florida Valisi Ron DeSantis ve Trump’ın başkanlığı periyodunda lider yardımcısı olan Mike Pence.

Cumhuriyetçi seçmenler ortasında yapılan kamuoyu araştırmaları ise Trump’ın hala diğer adayların önünde olduğunu gösteriyor. Partinin özellikle muhafazakar tabanının tercihi, açık ara Donald Trump’ın tekrar lider olması istikametinde.

AFP,Reuters / ET,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu