Ekonomi

Temyiz mahkemesi eyaletlerin SEC ESG kuralına karşı açtığı davayı reddetti

ABD 5. Temyiz Mahkemesi’nin yakın zamanda aldığı bir kararla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) vekâleten oy kullanma açıklamalarına ilişkin kuralına yapılan itiraz reddedildi. Teksas, Louisiana, Utah ve Batı Virginia tarafından açılan dava, eyaletlerin kendilerinin veya vatandaşlarının kuraldan nasıl doğrudan zarar göreceklerini gösteremedikleri gerekçesiyle reddedildi.

SEC’in Temmuz 2022’de uygulanmaya başlanacak olan kuralı, yatırım fonlarının vekalet oylarını dördü ESG ile ilgili olmak üzere 14 farklı kategoride açıklamalarını zorunlu kılıyor. Bu kategoriler, diğerlerinin yanı sıra iklim değişikliği, insan hakları ve çeşitlilik konularını kapsamaktadır. Kural, ABD’de ihraç edilen tüm hisse senetlerinin piyasa değerinin yaklaşık %32’sini elinde bulunduran fonların hissedar toplantılarında oy yetkilerini nasıl kullandıkları konusunda yatırımcılara daha fazla bilgi sağlamayı amaçlıyor.

Eyaletler, kuralın yatırım danışmanları için ek uyum maliyetlerine yol açabileceğini ve bu maliyetlerin muhtemelen eyaletlerin kendileri de dahil olmak üzere fon yatırımcılarına yansıtılacağını savunarak 2023’ün başlarında davayı başlattılar. Kuralın SEC’in yatırım danışmanlarını ve halka açık şirketleri kurumun tercih ettiği sosyal ve çevresel politikalara doğru itme çabası olduğunu iddia ettiler.

Ancak, Cumhuriyetçi başkanlar tarafından atanan iki ve bir Demokrat tarafından atanan bir hakimin yer aldığı temyiz mahkemesi, iddia edilen zararların spekülatif olduğuna karar verdi. Heyet, eyaletlerin artan maliyetlerin gerçekten yatırımcılara yansıtılacağına ya da kuralın Teksas’taki petrol ve gaz sektörü gibi eyaletlerin korumayı amaçladığı sektörlere doğrudan zarar vereceğine dair kanıt sunmadıklarını belirtti.

Mahkeme, eyaletlerin daha somut bir zarar teorisi sunmaları halinde davayı yeniden açmaları için kapıyı açık bıraktı. Eski Başkan Donald Trump tarafından atanan ABD Bölge Yargıcı James Ho, çoğunluğun kararına katılmakla birlikte, belirli oyların kategorize edilmesine ilişkin belirsizliklerin potansiyel olarak geçerli bir ekonomik zarar iddiasının temelini oluşturabileceğini kaydetti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir SEC sözcüsü mahkemenin kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davaya müdahil olan eyalet başsavcıları kararla ilgili yorum taleplerine henüz yanıt vermedi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

seydisehir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu