Haber

Spor Salonu Hedeflerinize Ulaşmanızı Engelleyen 8 Kötü Alışkanlık

Spora başladınız ve kas kütlenizi artırmak istiyorsunuz ancak uzun uğraşlar sonucu sonuç alamıyor musunuz? Aslında nedeni çok kolay. Amacınız ne olursa olsun, istediğiniz sonuca ulaşmak için dikkat etmeniz gereken alışkanlıklar birebirdir. Bugün, kas kütlenizi kaybetmenize ve hedeflerinize ulaşamamanıza neden olabilecek sekiz kötü alışkanlığa bakacağız.

Kaynak:https://www.mensjournal.com/health-fi…

1. Çok fazla tempolu antrenman yapıyorsunuz.

Haftada 3-4 kez antrenman yapmak, kaslarınızı geliştirmek ve korumak için değerlidir. Ancak, çok fazla egzersiz yapmak gelişiminizin durmasına neden olabilir. Bu, ağır antrenmanlar yaparak her zaman yeterince dinlenmeyen kişilerde görülür ve halsizliğe neden olabilir. Bunu önlemek için, antrenmanın ortasında kendinize yeterince dinlenmeli ve düşük tempolu antrenmanlarla (yoga veya yürüyüş gibi) aktif kalmalısınız.

2. Protein tüketimini ihmal ediyorsunuz.

Vücuttaki hücrelerin yaklaşık %20’si protein içerir ve protein tüketimi kas kütlesi oluşturmak ve korumak için değerlidir. Protein, kas gelişimini hızlandırmamıza ve ağır antrenmanlardan sonra dinlenmemize yardımcı olur. Vücut kütlenizin günde 1,2 ile 2,0 gramı arasında protein tüketmeli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

3. Yeterli kalori almıyorsunuz.

Yeterince kalori almadığınızda, vücudunuzu strese sokuyorsunuz ve kas büyümesini engelleyen kortizol seviyelerini yükseltiyorsunuz. Ayrıca vücudunuza yeterince yiyecek ve dinlenme sağlamadığınızda, metabolizmanız kaslarınız tarafından yakıt olarak kullanılır. Kas büyümesi için beslenme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, gerçek bir plan oluşturmak için bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz.

4. Çok fazla kardiyo yapıyorsunuz.

Çok fazla kardiyo yapmak da gücünüzü tüketir ve sonuç olarak, yük antrenmanları için yeterli gücünüz olmaz. Kardiyo sağlık için değerli olsa da, amacınız kas kütlenizi artırmaksa, ağırlık kaldırmaya odaklanmalı ve kardiyo egzersizlerini hafif veya orta tempolarda yapmalısınız.

5. Uzun süre susadınız.

Dehidrasyon, güç kaybına neden olarak antrenmanınızı olumsuz etkileyebilir. Antrenmandan önce ve sonra yeterli miktarda su içmek performansınızı %25 oranında artırabilir. Hidratlı kalmak için günde 3 litre su için.

6. Zamanınızı gerçekten spor salonunda kullanmıyorsunuz.

Spor salonunda zamanınızı daha doğru kullanın ve muhteşem setlerle daha uygun sonuçlara ulaşın. Bir kas grubu çalışırken diğeri dinlenirken, gerçekten muhteşem bir dizi harika sonuçlar verebilir. Etrafınızdaki diğer insanlar telefonlarıyla uğraşırken siz ne kadar çok set yapabildiğinize şaşıracaksınız.

7. Uzun süre aynı rutine devam edersiniz.

Vücut, en ağır egzersizlere bile hızla uyum sağlar. Bu yüzden ona her zaman farklı hareketlerle meydan okumak çok değerli. Özellikle spor salonunda bir rutine girmek kolaydır. Ancak bu, vücudunuzun otomatik pilot moduna geçmesine neden olabilir. Antrenmanlarınızı dinamik tutun ve çeşitlilik ekleyin.

8. Yeterince uyumuyorsunuz.

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlık için temel bir gereksinimdir. Yeterince uyumak kas onarımına yardımcı olur ve egzersizlerinizi aksatacak uzun süreli yorgunluğu önler. Bu sayede kaslarınızın gelişimini ve korunmasını destekleyen sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirebilirsiniz.

sehzadeler-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu