Haber

Şırnak’taki Diril çifti davasının tek sanığına ev hapsi

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 2020 yılında kaybolduktan 2 ay sonra cenazesi bulunan Şimuni Diril (65) ile halen tutuklu bulunan Hürmüz Diril (71) davasının tek zanlısı Apro Diril (65) kayıp, serbest bırakıldı.

8 Ocak 2020’de Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde kaybolan Şimuni Diril’in cenazesi 20 Mart 2020’de Hezil Çayı’nın yanında bulundu. Eşi Hürmüz Diril’e ulaşılamadı. Olayla ilgili soruşturmanın ardından çiftin yakınları Apro Diril, İ.Y. ve B.O.’ya ‘canavarca his veya eziyetle öldürme’ ve ‘kasten öldürme’ suçlarından yargılandı. Apro Diril, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Davanın 5’inci duruşması Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Diril çiftinin çocukları ve avukatları ile Apro Diril’in ailesi ve avukatları katıldı. Tutuklu sanık Apro Diril mahkemede hazır bulunurken, diğer sanıkların avukatları katıldı. Cezaevinde tutuklu bulunan Emin A. tanık olarak dinlendi. Emin A., cezaevinde Apro Diril ile aynı koğuşta kaldığını ve Apro Diril’in cinayeti itiraf ettiğini belirterek, “Cezaevinde Apro Diril ile aynı koğuşta kaldık. Apro, Hürmüz ile birlikte 3 cenaze bulduklarını söyledi. Diril, ÇU ve çevremizde hatırlamadığım bir kişi cenazeyi çıkardıklarını gidip bir yerde paylaşacaklarını söyledi o sırada Şimuni Diril geldi Shimuni’nin kafasına vurduklarını söylediler. Tahta bir sopayla suya attı Hürmüz Diril’i Keleş ile başından vurup gömdüklerini söyledi Amaçları cenazeyi paylaşmak değil ona Cinayet dedi Suçluluk hissettim çünkü orada olaya karışan kadın cinayetiydi.Bu yüzden daha sonra mahkemeye yardımcı olmak için ifade ve dilekçe verdim.Apro Diril’in defninin yarısı kendisinde, diğer yarısı da Celal U. adlı bir kişinin içindeydi.Sanık Apro Diril ise, Emin A.’nın çıkarları doğrultusunda saçma sapan sözler söylediğini belirterek, “Bi yalan söyle. n, bu iftira. Menfaat için iftira atıyor. Ben ve Emin hapishanede tartıştı. Hapiste olan yeğeniyle her gün tartışıyorduk. Aramızda anlaşmazlık olduğu için başka bir koğuşa gittim. Emin beni tehdit etti. Benden binlerce dolar aldı. Diril ailesinin avukatlarından Ahmet Yaman, Emin A.’nın gerçek bilgiler verdiğini ve Apro Diril’in cinayeti itiraf ettiğini söyledi. Belgede 3 sanık var. İsmail Y., Behçet Ö. ve Apro Diril.Müvekkilim Apro Diril’e karşı bir önyargı var.Eldeki belgelerde somut bir delil yok.Belgede sadece iddialar var.Emin A. bir hikaye anlattı.Herkes hikaye anlatıyor.Bilgi yok. Apro’nun kabahati hakkında.Sürekli münakaşalar üzerinden yürür.Müvekkilimin sözü hiç değişmez.Savcının mütalaasını kabul etmiyoruz.Burada tutuklu kalmakla müvekkilim mağdur olmuştur.Apro bu kabahati işlediyse cezasını çekmeli ama müvekkilim tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz. Müvekkilimin firar şüphesi yoktur. Müvekkilimiz 4 kez tutuklanıp serbest bırakılmıştır. Firar şüphesi olsaydı o sırada kaçardı. uzun zamandır kabul etmiyoruz tutuklu” dedi.

Orta yolu bulan mahkeme, oy çokluğu ile Apro Diril’in tahliyesine ve ev hapsi verilmesine karar verdi. Şimuni ve Hürmüz Diril ailesinin avukatları karara itiraz edeceklerini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu