Haber

Savcı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyelerinin ‘Terör Propagandası’ Suçundan Cezalandırılmasını İstedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi İdare Şurası üyeleri, verdikleri bir ödül nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapma’ hatasından yargılandıkları davada üçüncü sefer hakim karşısına çıktı. Temel hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıklara ‘terör örgütü propagandası’ kabahatinden ceza verilmesini istedi. Dava 13 Ocak’a ertelendi.

Ankara Şubesi İdare Heyeti üyelerinin, kent ve etraf haberi yapan bir gazeteciye Müdafaa Alanında Emre Madran Basın Mükafatı verdikleri için ‘terör örgütü propagandası’ kabahatinden yargılandıkları davanın üçüncü duruşması Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yapıldı.

“BİLİRKİŞİ RAPORUNA EKLEYECEK BİR ŞEYİM YOK, BERAATIMI İSTİYORUM”

Duruşmaya, sanıklar Mimarlar Odası Ankara Şubesi Lideri Tezcan Karakuş Candan ve İdare Konseyi üyeleri Ece Yoltay, Mustafa Özgür Bayramoğlu, Muteber Osmanpaşaoğlu, Nihal Evirgen Kabal, Tuğba Arslan Konak ve Ünal Kara katıldı. Mahkeme lideri, sanıklara, uzman raporuna yönelik ekleyecek bir şeyleri olup olmadığını sordu. Sanıklar, “Ekleyecek bir şeyim yok, avukatım gerekli savunmaları yapacak, beraatımı istiyorum” diye karşılık verdi.

Sanıkların avukatı Turgut Kazan, eksper raporundaki “terör propagandası” vurgusuna atıf yaparak dava konusu mükafatın verilmesinin bu kabahati oluşturmadığını eski davalardan örnekler vererek anlattı. Kazan, aktüel örnek olarak da CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun ‘terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlarından yargılandığı davanın Yargıtay tarafından bozulmasını verdi. Kazan, müvekkillerinin davaya konu olan Jin News muhabiri Güler Yıldız’a etraf ve tabiat ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle ödül verdiğini belirterek, bu haberlerde silahlı terör örgütlerinin sistemlerini legal gösterecek bir aksiyon olmadığına dikkat çekti. Kazan, “Bilirkişinin öne çıkardığı ‘Kürdistan’ sözcüğü müvekkillerimin ödül verdiği haberde kullanılmamıştır. Geçtiğimiz aylarda Hizbullah ve Taliban üyelerinin Diyarbakır’da yaptığı Alimler Toplantısı’nda ‘Kürdistan’ sözcüğü defalarca kullanıldı, her yerde de yayınlandı. Bilirkişinin bu değerlendirmesinin yanlışlığını gösterir” dedi.

Kazan ve odanın başka avukatı Gökçe Polat, mahkemeye mevzuyla ilgili 3 örneği içeren bir dilekçe sundu.

“SANIKLARIN TERÖR ÖRGÜTÜ PROPAGANDASI YAPMAKTAN CEZALANDIRILMASINI TALEP EDİYORUM”

Daha sonra duruşma savcısı, temel hakkındaki mütalaasını okudu. Savcı, yapılan yargılama ve toplanan kanıtlar sonucu, Hollanda’dan yayın yapan Jin News isimli yayın organının PKK/KCK ile bağlantılı olduğunun, burada örgütün açıklamalarının yayınlandığının, güvenlik güçlerini aşağılayan yayınların yapıldığının tespit edildiğini belirtti. Ayrıca savcı, Güler Yıldız’ın yaptığı haberlerden, paylaştığı iletilerden, katıldığı programlardan örnekler vererek terörle teması olduğunu öne sürdü. Savcı, “Sanıkların terör örgütü propagandası yapmaktan cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

DURUŞMA 13 OCAK’A ERTELENDİ

Avukatlar Kazan, Polat ve sanıklar, mahkemeden mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Ocak 2023’e erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu