Haber

prof. Dr. Sözbilir’den Aydın Adalet Sarayı’nın aktif fay ile ilgili açıklaması

AYDIN ​​Adalet Sarayı’nın aktif bir fay üzerine inşa edileceği yönündeki eleştirileri değerlendiren İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Hatta Bu fayın tamamen kırılması durumunda 5,5 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli olabileceğinden böyle bir faya çevreleme bandı uygulanmaz.Bu nedenle, yaşam koşullarına ilişkin standartları içeren fay kanunu Türkiye’deki faylar inşaata kapatılabilir, bir an önce dikkate alınmalıdır. İlgili tüm ihtilafları çözecektir” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından ihalesi yapılan Aydın Adalet Sarayı’nın aktif fay üzerine yapılacağı konusu gündeme geldi. DEÜ DAUM Başkanı ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir bu konuda yapılan eleştirileri değerlendirdi. prof. Sözbilir, fayın diri olmasının tek başına yapı yasağı için yeterli olmadığını, birçok parametre ile yasak verilebileceğini söyledi. Türkiye’de Fay Kanunu’nun çıkarılması gerektiğini belirten Prof. diri bir fay üzerinde fay koruma bandı oluşturmak ve bu bant içindeki alan boyunca yapılaşma yasağı getirmek amacıyla Aydın Adalet Sarayı Bu aşamada yapının bulunacağı bölgeden fay geçtiği doğrudur” diye konuştu. söz konusu.

Burada fayla ilgili eski depremlerin izlerinin bulunduğunu belirten Prof. 4 kilometrelik bir fay segmenti 5,5 büyüklüğünde deprem üretebilir.Hendek tabanlı paleosismolojik çalışmalara ihtiyaç var.Peki bu fay geçmişte meydana gelen tarihi ve tarih öncesi depremlerden sorumlu mu? depremin tekrarlanma periyodu nedir? En son deprem ne zaman oldu? Bir sonraki deprem ne zaman kırılacak?

Bir an önce Fay Kanunu’nun çıkması gerektiğini ifade eden Prof. Fay tamamen kırılmışsa, böyle bir faya 5,5 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip olabileceğinden koruma bandı uygulanmaz. Şartları yerine getirdiklerinde inşaat, konuyla ilgili tüm anlaşmazlıkları ortadan kaldıracaktır” dedi.

alacaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu