Haber

Polonya Başbakanı Morawiecki: “Ukraynalılar Avrupa’nın güvenliği ve barışı için savaşıyor”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’e desteğin devam etmesi gerektiğini belirterek, “‘Ukrayna’ya yeterince silah verdik, gerisini onlar halleder’ anlayışına katılmıyorum. sadece kendi bağımsızlıkları ve güvenlikleri için değil, Avrupa’nın güvenlik ve barışı için de savaşıyorlar.” söz konusu.

Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Morawiecki, “Ukrayna yenilmemeli ve Rusya kazanmamalı” düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

Moskova-Kiev savaşında “zorunluluk” kelimesinin daha çok kullanılması gerektiğinin altını çizen Morawiecki, “Rusya bu savaşı kaybetmeli, Ukrayna bu savaşı kazanmalı. Bu bakış açısıyla devam etmeliyiz.” ifadeleri kullandı.

Morawiecki, Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’deki takviye kuvvetlerinin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Ukrayna’ya yeterince silah verdik, gerisini onlar halleder” dedi. dedi.

Ukrayna askerlerinin, hükümetinin ve vatandaşlarının Rusya’ya karşı savaşı kazanmak için her fırsatı seferber ettiğine işaret eden Morawiecki, Avrupa’nın da en güçlü şekilde güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna’ya F-16’ların verilip verilmeyeceği sorusuna Morawiecki, “Bizim az sayıda F-16’mız var. 250 Sovyet tipi tankın yanı sıra 60 tanesini teslim etti.” Modern tankı Ukrayna’ya teslim edeceğiz, üstüne de 14 adet Leopard tankı vereceğiz.” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu