Ekonomi

OPEC’in Nisan ayında petrol üretimini kısma kararı ne anlama geliyor?

Rus Halkın Dostluk Üniversitesi’ndeki (RUDN) Uluslararası Dönüşümlerin Uygulamalı Analizi Merkezi Direktörü Vitaliy Danilov, Sputnik’e petrol üretimindeki düşüşe rağmen bundan sansasyonel sonuçlar çıkarmak için çok erken olduğunu söyledi. “Düşüş, çeşitli nedenlerle kendilerine verilen kotayı şu anda üretemeyen bazı ülkelerde meydana geldi. Bu ülkeler Irak, Nijerya ve Angola’dır. Ancak OPEC’in başrol oyuncusu Suudi Arabistan petrol üretimini artırdı.söz konusu.

Danilov, OPEC’in ana görevinin dünya elektrik arzı fiyatlarını spekülatif olmamakla birlikte yüksek seviyede tutmak olduğunu söyledi. “ABD’nin Orta Doğu petrolünden kademeli olarak vazgeçip Güney Amerika ülkeleri ve Kanada’dan yaptığı ithalat hacmini artırmasıyla Suudi Arabistan, Çin ve Rusya ile daha yakın çalışmak için stratejik bir karar aldı.”ifadelerini kullandı.

Rusya Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Okulu Dünya Ekonomisi ve Dünya Siyaseti Fakültesi Kıdemli Öğretim Üyesi Elmira Imamkuliyeva, OPEC ve OPEC+ ülkelerinin petrol üretimini kısma isteğinin, petrol üretimini artırmakta ısrar eden ABD tarafından son derece olumsuz algılandığını belirtti. kotalar. “Kotaların artırılması, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması ve Rus petrol ihracatının azalmasının neden olduğu petrol kıtlığının bir kısmını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ancak Suudi Arabistan ve diğer OPEC ülkeleri farklı bir karar aldı. Bu da orta vadede petrol fiyatlarının yükselmesine ve bu ülkelerin gelirlerinin artmasına neden oluyor. Bu, her şeyden önce, büyük petrol ihracatçıları için çok pragmatik ve ekonomik açıdan karlı bir adım.”

haberyedisu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu