Ekonomi

New York borsası karışık hareketle kapandı

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puana yakın yükselerek yüzde 0,29 artışla 33.684,79 puan oldu. S&P 500 endeksi 4.108,94 puanda yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,43 düşüşle 12.031,88 puan oldu.

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bir sonraki politika atılımını belirleyecek enflasyon bilgilerini beklerken, borsalarda karışık bir seyir izlendi.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, Fed yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, finansal gerginliğin reel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisini değerlendirmek için temkinli ve sabırlı olmanın öneminin altını çizdi ve Fed’in faiz artırımlarında dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Öte yandan New York Fed, 2022 bilanço gelişmelerine ilişkin analizi ile gelecek yıllara ilişkin öngörüleri içeren Açık Piyasa İşlemleri Raporu’nu yayınladı.

Fed’in nakit ve tahvil stoklarını birkaç yıl daha küçültme yolunda olduğu ve muhtemelen birkaç yıl daha negatif net gelirle karşı karşıya kalacağı belirtilen raporda, Fed’in varlıklarının 8,7 dolardan düşeceği aktarılıyor. 2025 ortasına kadar trilyondan 6 trilyon dolara.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da ülkedeki enflasyonun yüksek kaldığını ancak son 6 ayda yumuşadığını belirtti.

Yellen, Rusya-Ukrayna Savaşı ve son dönemde bankacılık sistemleri üzerindeki baskılar dikkate alındığında aşağı yönlü risklere karşı temkinli davrandıklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu