Ekonomi

Memur-Sen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yalçın, zam teklifini yetersiz bulduğunu belirterek yeni bir teklif istedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu Patronu Kurulu’nun zam teklifini yetersiz bulduğunu belirterek, vakit kaybetmeden yeni teklif yapılmasını istedi.

Yalçın, 2024-2025 döneminde memur ve emeklilerin mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen ikinci toplantının ardından değerlendirmelerde bulundu.

Kamu İşveren Heyeti’nin 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, 2024’ün ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve 2025’in ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif ettiğini hatırlatan, Yalçın şunları söyledi:

“Kamu Patron Kuruluna tavsiyemiz vakit kaybetmeden teklifi gözden geçirerek yeni bir teklifte sıkışan zamanı çok daha verimli kullanmak ve takvim sonunda uzlaşmayı sağlayacak düzeye taşımak için çaba sarf etmesidir. Çünkü söz konusu rakamlar beklentinin okunamayacağı anlamına geliyor.17 Ağustos’un önündeyiz.İkinci teklif ve ardından son teklif için bir süreç var.İki teklif diye bir şey yok, buraya üç teklif getirilebilir. O yüzden bu teklifin revize edilmesi ve güncellenmesi gerekiyor.Teklifte refah stoğundan bahsedilmedi.Enflasyonist ortamda alım gücü kaybolmamalı.Özellikle 2024 yılı için 3’er aylık teklifler verdik.Teklif altışar aylık geldi. . Bunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“Kiralar için teklif bekliyorduk”

Kamu görevlilerine kira yardımı taleplerinin de olduğunu hatırlatan Yalçın, şunları kaydetti:

“Kiralarla ilgili masaya teklif gelmesini bekliyorduk. Memur emeklileri bu maaşlarla geçinmekte zorlanmaz dedik, bu konuda bir karar çıkmasını bekliyorduk, kurulmadı. 21 gün oldu teklif vereli.Onları incelemek için yeterli zaman vardı.Bayram ikramiyesinden diğer sosyal haklara kadar diğer taleplerimiz hakkında da ceza verilebilirdi.Şimdi onlar hakkında herhangi bir ceza verilmedi. “

967 teklifin toplu iş sözleşmesi masasında olduğunu belirten Yalçın, zamanın verimli kullanılması ve tüm tekliflerin masaya yatırılması için müzakerelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Teklifin Merkez Bankası’nın enflasyon tahmininin 10 puan gerisinde olduğuna işaret eden Yalçın, “Yeni teklifin vakit kaybetmeden gelmesi için maliye bürokrasisi ve Kamu Patron Komitesi’nin çalışması gerekiyor.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu