Haber

Kuzey İrlanda’da Biden: Sunağı kenara itti ve yoluna devam etti

ABD Lideri Joe Biden, Kuzey İrlanda ziyareti sırasında kendisini karşılayan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ı kısa bir selamlamanın ardından kenara iterek İngiltere Kralı’nın Antrim İlçesi’nin kişisel temsilcisi Lord-Teğmen David McCorkell’i selamladı. Biden, Altar yerine Kraliyet temsilcileriyle de el sıkıştı.

Biden’ın kameralara yansıyan görüntüleri sosyal medyada çok sayıda paylaşım aldıVe “Biden, Sunak’ı Tanımadı”yorumlara yol açtı.

Öte yandan Biden, Sunak ile Belfast’ta bir otelde baş başa görüştü. Kuzey İrlandalı taraflara bir açıklaması olup olmadığı ve İngiltere ziyareti sırasında neden bir ticaret anlaşmasını görüşmediği gibi gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakan Biden, gazetecilere “dinlemek için burada olduğunu” söyledi.

Amanda Sloat, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Kıdemli Direktörüayrıca gazetecilere verdiği brifingde, Biden’ın ziyaretinin odak noktasının Kuzey İrlanda ve Ukrayna’daki çatışmalar olacağını söyledi:

“İki liderin bu gezide bir serbest ticaret anlaşmasından bahsedeceğini tahmin etmiyorum… Bence görüşmeleri ağırlıklı olarak Kuzey İrlanda’daki duruma odaklanacak ve Ukrayna’ya ve bir dizi konuya değinme şansı bulacaklar.” Çünkü başka meseleler de orada buluşuyorlar” dedi.söz konusu.

Sloat, Biden’ın ‘İngiliz karşıtı’ olduğu iddialarına da yanıt verdi. “Liderin geçmiş performansı, onun bir İngiliz aykırı olmadığını gösteriyor. İngiltere, en güçlü ve en yakın müttefiklerimizden biri olmaya devam ediyor.”sözlerini kullandı.

Öte yandan Biden ve Sunak’ın San Diego’da boy gösterdiklerinde ekonomik konulara kısaca değinme fırsatı bulduğunu söyleyen Sloat, Haziran ayında Washington’da bir araya geldiklerinde şunları söylediği bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi: ” daha derine inerdi”. “Sürekli olarak İngiltere’yi çeşitli ekonomik konularda meşgul etmenin yollarını arıyoruz”söz konusu.

Koruma, gazetecilerin önünde Biden’ın talebini görmezden geldi

Bu arada İngiliz Daily Mail gazetesi, ABD Lideri Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın ortasında yaptığı görüşmede, savunma görevlilerinin ABD liderinin talebini dikkate almadığına dikkat çekti.

Biden ve Sunak, Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’taki Grand Central otelinde çay içerken gazetecilere poz verdi. Gazeteciler ABD liderine bazı sorular sormak istedi.

Biden, “Sizi dinlemek için buradayım” dedi.

Ancak ABD liderinin bu sözlerini dikkate almayan gardiyanlar, basın mensuplarının salonu terk etmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu