Haber

Karadağ’da Filistin’e Destek Gösterisi

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da Filistin’e destek gösterisi düzenlendi.

Podgorica’da Hükümet Binası önünde toplanan göstericiler, ellerinde Filistin bayraklarıyla Bağımsızlık Meydanı’na yürüdü.

Meydanda “Özgür Filistin” sloganları atan göstericiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına son verilmesini talep etti.

Filistin Dayanışma Hareketi Derneği’nden Jovan Mandic burada yaptığı konuşmada vatandaşlara İsrail ürünlerini boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Mandiç, Karadağ Hükümeti’ni İsrail ile güvenlik ve askeri iş birliğini sona erdirmeye davet ederek, Filistinlilerin yanında olduklarını söyledi.

Göstericilerden Maja Raiceviç, insan hayatına değer verdiği için gösteriye katıldığını belirterek, “Gazze’de yaşananlar medeniyetin yenilgisini temsil ediyor.”

Bir diğer gösterici Dzevdet Pepic ise şunları söyledi: “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşı sesini yükselten herkes artık ‘Çocuklara yönelik suçları ve soykırımı durdurun’ diyebilmelidir.” Şeklinde konuştu.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere misillemede bulunduğu ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerini sürekli ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 43’ü olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre ölü sayısı 11 bin 100’ü aştı; bunların en az 4 bin 500’ü çocuk, 3 bin 27’si kadındı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 186 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ve sivilin barındığı onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 72 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu