Haber

Kabus görürken kaydedilen bir ahtapot

Araştırmacılar, Costello adını verdikleri ahtapotun uyku sistemini bir ay boyunca takip ettiler ve hayvanın uykusunun aniden bölündüğüne tanık oldular.

Sonuç olarak, ahtapotun tıbbi bir uyku bozukluğundan muzdarip olduğu fikri ortaya atıldı.

Görüntülerde hayvanın önce uykusunda renk değiştirdiği, ardından bir anda uyanarak zıplayarak mücadele etmeye başladığı anlaşılıyor. Hayvanın neden bu şekilde davrandığına dair bir kanıt yoktur. Ancak araştırmacılar, kabus görmenin olası bir açıklama olduğuna dikkat çekiyor.

Vermont Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Eric Angel Ramos, “Ahtapotlar ve diğer kafadanbacaklılar üzerindeki tüm araştırmalara rağmen, hala bilmediğimiz çok şey var.”söz konusu.

Görüntüler, Rockefeller Üniversitesi’nin laboratuvarındaki akvaryumda kaydedildi. Araştırmacılar, uyku sırasında aynı davranışı sergileyen Costello’nun 4 kaydını aldı. Bunlardan ikisinde Costello ayrıca suya siyah mürekkep püskürttü.

Bu davranış genellikle avcılara karşı kendilerini savunmaya çalışan ahtapotlarda görülür. Bu, Costello’nun kabus gördüğü hipotezini güçlendiriyor.

Livescience’a konuşan Ramos “Gerçekten garipti çünkü acı çekiyormuş gibi görünüyordu. Bir an için acı çekiyor gibiydi.”şu ifadeleri kullandı:

Sonra hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalktı ve gününe normal bir şekilde devam etti.”

San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden bir nörobiyolog olan Robyn Crook, “Kabus görmeyi bırakın, kafadan bacaklılar hakkında rüya görüp görmediklerini anlayacak kadar bile bilgimiz yok. Ahtapotlar rüya görse bile, bunu insanlardan tamamen farklı bir şekilde yapıyorlar.”dedi ki:

“Kolayca cevaplayabileceğimiz bir şey değil. Bu çok felsefi bir soru.”

hamur-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu