Haber

Halk Sağlığı Uzmanı: Kendinizi korumak hastalıklardan korunmanın en önemli yoludur

Trabzon Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Müdürlüğü halk sağlığı uzmanı Dr. Tuğçe Mehlika Şanver, hastalıklardan korunmanın en önemli yolunun bireysel sorumluluk alarak kendinizi korumak olduğunu belirtti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre Tuğçe Mehlika Şanver, KTÜ Kurumsal Bağlantı Koordinasyon Radyo/TV Birimi tarafından planlanan ve yürütülen “Kışın Artan Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Önlenme Yolları” konulu televizyon programına konuk oldu. “.

Şanver, kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlarda bulunma durumunun da arttığını belirterek, “Aynı zamanda bu kapalı ortamların havalandırmasında da eksiklikler olabiliyor. Solunum yolu hastalıkları damlacıklar yani damlacıklar yoluyla bulaşıyor. öksürme, hapşırma ve hasta kişiyle belli bir süre aynı ortamda bulunma yoluyla. Soğuk hava burun mukozasını etkiliyor. “Kuruluğa neden oluyor. Bu kuruluk kişiyi virüslere karşı daha duyarlı hale getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Mevsimsel grip konusuna dikkat çeken Şanver, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı’nın yakın zamanda açıkladığı üç virüs gündemde. Bunlar Grip, Kovid ve RSV virüsü. Özellikle gripte yüksek ateş, yaygın kas ağrıları ve öksürük ön planda. Mevsimsel gripte ise antiviral ilaç kullanımı. Belirtilerin başlamasından sonraki ilk 48 saat içinde ilaç almaya başlamak gerekir.” diye konuştu. Bu sayede hastalığı daha kolay atlatabiliriz.”

Şanver, gripten korunma yolları hakkında da şu bilgileri paylaştı:

“Hastalıklardan korunmanın en önemli yolu kişisel sorumluluk alarak kendimizi korumaktır. Sağlıklı ve tutarlı beslenmek, fiziksel aktivite yapmak, tıbbi denetimi ihmal etmemek, bağışıklık sistemini güçlü tutmak, beslenmeye dikkat etmek bu korunma yöntemlerine örnek olarak gösterilebilir. Kişisel hijyen ve ellerin sabun ve suyla yıkanması.” “Aynı zamanda hasta bireylerin toplum ortamına girerken maske takmaları tavsiye edilmektedir. Özellikle 65 yaş üstü bireyler, çocuklar ve hamileler (ilk 3 ay hariç) ve bu kişilere grip aşısı yapılması mutlaka önerilmektedir. Kronik hastalıklarla.”

habergursu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu