Haber

Gazeteci Merdan Yanardağ’dan Abdullah Öcalan’ın açıklamaları tepki çekti! RTÜK soruşturma başlattı

Gazeteci Merdan VolkanıBir televizyon kanalında terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan “70 yaşının üzerinde olan Öcalan 25 yıldır aralıksız cezaevinde. Türkiye’de en uzun süre siyasi tutuklu olarak kalan Öcalan’dır. Normal infaz kanunları geçerli olsaydı salıverilirdi. Filozof oldu” içinden ders çalışmaktan, çok zeki bir insan” tepkisini çekti. RTÜK Lideri Ebubekir Şahin ise Yanardağ’ın açıklamalarıyla ilgili olarak, “Binlerce insanın katili terör liderini öven Merdan Yanardağ isimli kişinin açıklamalarının ardından Tele 1 hakkında gerekli soruşturma başlatıldı” dedi. açıklama yaptı.

“Tecritin hukukta yeri yoktur”

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Merdan Yanardağ, TELE 1 ekranlarında yaptığı konuşmada söylediği sözlerle gündem yarattı. Yanardağ, tepkili açıklamasında, “İmralı’ya baktığımızda 70 yaşının üzerinde, 25 yıldır cezaevinde ve tecritte olan, çok uzun bir süredir kabul edilmesi gereken Abdullah Öcalan adında bir kişiden bahsediyorum. “İnfaz yasaları geçerli olsaydı aslında serbest bırakılması gerekirdi, ev tutsağı vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin hukukta yeri yoktur. Kaldırılmalıdır. Görmeyiz, duymayız, tartışamayız. İzleyip izlemediğini bilmiyoruz” dedi.

“ONU REHİN GİBİ TUTUYORSUNUZ”

Yanardağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama orada rehin tutuyorsunuz, adamla görüşüyorsunuz. Onun üzerinden tehditler savuruyorsunuz. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Böyle bir infaz kararı olur mu?” Abdullah Öcalan hafife alınacak biri değil. Başka bir şey yapmıyor. Siyaseti doğru olarak okuyan, doğruyu gerçekle kıyaslayan son derece zeki bir insan.”

RTÜK BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Bu açıklamaların ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından kanal hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi. Şahin, “Binlerce insanın canına kıyan terör örgütünün başını öven Merdan Yanardağ adlı kişinin açıklamalarının ardından Tele 1 hakkında gerekli soruşturma başlatıldı. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu