Ekonomi

Endonezya seçimlerinin önde gelen adayları yeni vergi otoritesi önerdi

Endonezya’da 14 Şubat’ta yapılacak başkanlık seçimlerinde önde gelen üç aday, vergi reformunu kampanyalarının ana konusu haline getirerek, devlet gelirlerini artırmayı amaçlayan yeni bir vergi toplama kurumu kurma sözü verdi. Aralarında Savunma Bakanı Prabowo Subianto ve eski valiler Ganjar Pranowo ve Anies Baswedan’ın da bulunduğu adaylar, vergi dairesinin sorumluluğunun maliye bakanlığından alınarak doğrudan cumhurbaşkanının ofisine verilmesini öneriyorlar.

Şu anda anketlerde önde giden Prabowo Subianto, vergi gelirlerinde yaklaşık 100 milyar dolarlık bir artışa denk gelecek %18’lik bir vergi/GSYİH hedefi önerdi. Subianto ayrıca kişisel gelir vergilerini de azaltmayı planlıyor. Ekonomi danışmanı Drajad Wibowo, yeni bir kurumun vergi makamlarını güçlendireceğine ve vergi kaçakçılığını soruşturma yeteneklerini artıracağına inandığını söyledi.

Eski bir Cakarta valisi olan Anies Baswedan, GSYİH’nın yüzde 13 ila yüzde 16’sı oranında bir vergi oranını hedefliyor, orta sınıf için vergi indirimleri ve zenginler için vergi artışları vaat ediyor. Ekonomist Wijayanto Samirin’e göre planı, ABD Gelir İdaresi’ni örnek alan bir kurum kurmayı da içeriyor.

Orta Java’nın eski valisi Ganjar Pranowo, yeni bir vergi dairesi altında dijital bir vergi tahsilat sistemi kurarak vergi kaçakçılığını hedefleyerek Endonezya’nın bütçesini mevcut 216 milyar dolardan ikiye katlamayı hedefliyor.

Bu iddialı planlara rağmen bazı ekonomistler ve iş dünyası liderleri şüpheci yaklaşıyor ve yeni bir vergi dairesi kurulmasının ülkenin dar vergi tabanı gibi temel sorunları çözemeyebileceğini belirtiyor. Endonezya Üniversitesi’nden Jahen Rezki, karbon emisyonu veya miras gibi yeni vergi türlerinin dikkate alınmasını öneriyor.

Dünya Bankası, bir vergi makamının bağımsızlığının otomatik olarak daha iyi performansa yol açmadığını belirtmiştir. Hükümetin küçük işletmelere yönelik vergi kurallarını sıkılaştırmaya ve uyum veritabanını geliştirmeye odaklanmasını tavsiye etti.

Endonezya Vergilendirme Analizi Merkezi’nden (CITA) Fajry Akbar, dijitalleşme ve daha büyük bir vergi iş gücü gibi daha kolay çözümler varken yeni bir kurum kurmanın gereksiz ve maliyetli olduğunu savunuyor. .

Seçim yaklaşırken, vergi reformu tartışmaları adayların Endonezya’nın mali sağlığını iyileştirmeye odaklandığını vurgularken, uzmanlar da etkili gelir tahsilatı sağlamak için kapsamlı bir yaklaşımı teşvik ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

cerkezkoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu