Ekonomi

Edirne’de Balkan Tohumcular Birliği kuruldu

Edirne’de Balkan Tohumcular Birliği kuruldu.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Balkan Tohum Yetiştiricileri Derneği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve Balkanlar’daki tohumculuk firmalarının Avrupa’ya açılmasına öncülük edeceklerini söyledi. .

Türkiye’de son yıllarda tohumculuk alanında çok değerli atılımlar yapıldığını belirten Kaya, tohumculuk firmalarını dünyaya açmak için Balkan Tohum Üreticileri Birliği’ni kurduklarına değindi.

Birliğin üye ülkelerdeki tohumculuk firmalarını bir araya getirerek çalışmalar yürüteceğini anlatan Kaya, “Balkanlar Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısıdır. Bu birlik Edirne ve Trakya Üniversitesi için de önemlidir. Balkanlar bizim için önemlidir. benzer bir ekolojik sistem içinde olmaları söz konusu ve yerel firmalar için rekabet şansını azaltıyor.” dedi.

Birliğin Türkiye ve Balkan ülkelerindeki tohumculuk firmalarının Avrupa’ya açılması için çalışmalar yürüttüğünü anlatan Kaya, “Birlikte toplantılar, çalıştaylar ve fuarlar düzenleyeceğiz. Çeşitlerimizi karşılıklı olarak tescilleyeceğiz. Önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye’ye ve Balkan ülkelerine katkı.” söz konusu.

Kaya, Balkan Tarım Kongresi’nin 20-23 Eylül tarihlerinde Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenleneceğini sözlerine ekledi.

agin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu