Haber

Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla Lefkoşa’da yapılıyor.

Doğu Akdeniz Güç Zirvesi’nde enerji sektörünün geleceği ve yeni jeopolitik gelişmeler tartışılıyor. Zirve, Başkan Ersin Tatar Katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Bu değerli etkinlik, güç politikalarının ve jeopolitik gelişmelerin tartışıldığı bir platform olarak dikkat çekiyor.

LEFKOŞA’DA DOĞU AKDENİZ ENERJİ ZİRVESİ

KKTC Avrupa-Akdeniz Araştırmaları Merkezi (ASEMEDS) ve Tüm Bürokratlar ve İşadamları Federasyonu (TUMBİFED) iş birliğinde düzenlenecek “Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi” Lefkoşa’da düzenleniyor. Doğu Akdeniz’de devam eden güç tartışmalarının, bölgesel aktörlerin ve büyük güçlerin Doğu Akdeniz’deki enerji politikalarının ve İsrail ile yaşanan son gelişmelerin ele alınacağı etkinlikte, alanında uzman konuşmacılar görüş ve önerilerini kamuoyuyla paylaşacak. Filistin savaşı konuşulacak.

25 Ocak Perşembe günü saat 9.30’da Kıbrıs Türk Ticaret Odası Mustafa Çağatay Konferans Salonu’nda TUMBİKON Başkan Vekili Can Çobanoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı.

Açılış konuşmalarının ardından TÜBİFED Başkanı Mehmet Hüsrev ve ASEMEDS Başkanı Murat Tüzünkan’ın konuşmalarının ardından KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar birer konuşma yapacak. Açılış konuşmalarının ardından sempozyum üç farklı oturumla devam edecek.

İLK OTURUM: AVRUPA VE ORTADOĞU’DA ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ

“Küresel Enerji Güvenliği, Enerji Yatırımları ve Jeopolitik Güç Mücadelesi” başlıklı sunum, Londra Enerji Kulübü İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü ve Türk Denizcilik ve Küresel Stratejiler Merkezi Lideri Doç. Dr. Cihat Yaycı’nın “Mavi Vatan ve Kıbrıs” başlıklı sunumunun ardından başlayacak ilk oturumda, “Avrupa ve Orta Doğu’da Enerji Arz Güvenliği” ile ilgili konular ele alınacak. Oturum başkanlığını ASEMEDS Genel Başkanı ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr.Murat Tüzünkan’ın yapacağı oturumda, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Doç. Dr. Hayriye Kahveci konuşmacı olarak yer alacak.

İKİNCİ OTURUM: DOĞU AKDENİZ’İN YENİ GÜÇ JEOPOLİTİĞİ

Oturum başkanlığını ASEMEDS Yönetim Kurulu Üyesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Sait Akşit’in gerçekleştireceği “Doğu Akdeniz’in Yeni Güç Jeopolitiği” başlıklı oturumda, Ankara Siyaset Merkezi Lideri Emekli Büyükelçi M. Fatih Ceylan, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü Kıdemli Öğretim Üyesi A. Necdet Pamir yer aldı. Dış Politika Enstitüsü Küresel ve Türkiye Ekonomik Araştırmalar Direktörü Dr. Gülsüm Akbulut ve Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sertaç Hami Başeren konuşmacı olarak yer alacak.

ÜÇÜNCÜ OTURUM: DOĞU AKDENİZ GÜÇ ANLAŞMAZLIKLARI VE TÜRKİYE VE KKTC’NİN KONUMU

Zirvenin son panelinde ise “Doğu Akdeniz Enerji Anlaşmazlıkları ve Türkiye ile KKTC’nin Konumu” başlıklı panelde ASEMEDS Genel Sekreteri ve Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çıraklı moderatörlüğünde ele alınacak. Oturumda, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Aziz Limasollu, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü Başkanı Av. Süleyman Boğaça, Başşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal ve KKTC Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Diplomasi Özel Danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Işıksal konuşmacı olarak yer alacak.

“ENERJİ KÜRESEL İŞBİRLİĞİ İÇİN VAZGEÇİLMEZ”

Enerjinin dünya ülkeleri için değerli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan TUMBİFED Başkanı Mehmet Hüsrev, kürsüde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanım Ersin Tatar, değerli bakanlarım ve basın mensuplarım, hepinizi selamlarımla selamlıyorum. en kalbi duygularla, hayranlıkla geldiniz. TÜMBİFED, tüm iş insanlarını ve bürokratları bir araya getiren, yeni mevzuat çerçevesinde çözüm odaklı yenilikçi yaklaşımlarla Ar-Ge ve Ür-Ge’ye rehber olmak isteyen ulusal bir kuruluştur. bir STK’dır. Bildiğiniz gibi tedarik zincirlerinin bozulması, karbon ayak izi, sera gazı etkisi ve iklim değişikliği gibi konuların tartışıldığı dünyamızda bu eylem ve eylemlerin en önemli bileşeni güçtür. Dolayısıyla tüm faaliyetlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Güçtür. Güçsüz bir dünya düşünülemez. Hiçbir ülkenin gücü yoktur. “Dünyada yer olmadığı ve dünyanın hiçbir yeri iklim değişikliğinden etkilenmeyecek durumda olmadığı için güç kaynaklarının önemi ve bunların aktif kullanımı kaynaklar ortadadır. Bu nedenle küresel işbirliği vazgeçilmezdir.”

TÜMBİFED Başkanı Mehmet Hüsrev’in kapanış ve genel değerlendirme konuşmasıyla sona erecek etkinliğin ücretsiz ve bahisle ilgilenen herkese açık olacağı bildirildi.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

konak-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu