Ekonomi

Deprem uzmanlarından rahatsız edici açıklama

Doğu Anadolu’nun kırılmaya hazır olduğu ve 7’den fazla deprem üretebileceği belirtiliyor. Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Anadolu gerildi, durdu. “Beklemede” uyarısı.

Ercan, paylaşımında şunları söyledi: “Depremden önce depremler şiddetli oluyor, sonra derin bir sakinlik başlıyor. Sonra deprem vuruyor. Sakinlik ne kadar uzun sürerse deprem o kadar büyüyor. Anadolu gerildi, durdu. Bekliyoruz…”

Prof. Dr. Naci Görür, önceki uyarısında Doğu Anadolu fay hattının her an 7 ve daha büyük büyüklükte deprem üretebileceğini söylemişti. Görür, bölgede 7 ve üzeri deprem üretebilecek fayların bulunduğunu belirtti.

“Endişeliyiz”

Görür, “Tunceli 4 tarafı faylarla çevrili; Ovacık, Malatya, Doğu Anadolu ve Nazımiye Fayları bulunmaktadır. Nazımiye, Pülümür, Tunceli bu fayların ortasında… Erzincan ile Bingöl-Karlıova arasındaki Kuzey Anadolu Fayı’nın son depremi 1784’te olmuş… Yedisu Fayı her 250 yılda bir deprem üretiyor. Fayın tekrarlanma süresi dolmuş olabilir ve 6 Şubat sarsıntıları bu fayların uç kısımlarına stres aktarmış olabilir. Gerilme aktarımı nedeniyle bu faylar üzerinde meydana gelebilecek depremi öne çıkarmış olabilir. Onun için endişeleniyoruz dedi.

haber-ladik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu