Yaşam

‘Defne Samyeli videosu’na dikkat: Yüzlerce soru

Son zamanlarda dikkat çeken ve tartışma konusu olan ‘yapay zeka’ ile dolandırıcılık türlerine bir yenisi daha eklendi. Defne Samyeli’nin görseli ve sesi kullanılarak yapay zekayla reklam filmi üretildi. Sahte reklam filminde Samyeli, yeni bir yatırım aracından bahsederek yatırımcılara yol gösteriyor.

‘HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATACAĞIM’

Sahte reklam filmi hakkında suç duyurusunda bulunan Defne Samyeli, şunları söyledi: “Söz konusu görselin tamamen uydurma bir montaj olduğu ilk bakışta anlaşılsa da birçok vatandaşımızın dolandırılmasına sebep olduğunu anlıyorum. Bu bir yandan önemli çünkü yapay zeka kullanımının ne kadar tehlikeli olabileceği konusunda bize fikir veriyor.Ben insanları rastgele bir yatırıma yönlendirecek hiçbir şey yayınlamadım.

Bu, insanların bu tür sponsorlu yayınları gördüklerinde daha dikkatli olmaları gerektiği anlamına geliyor. Hele işin içinde para varsa… Bu aşamada ‘paranızı buraya yatırın’ diyen görseli gördüğünüzde sadece beni değil, en çok kime güvenirseniz onu yüzlerce kez sorgulamanızı tavsiye ederim. “Vatandaşları dolandıran, bu görüntüleri benim yüzümü ve yayınlarımı kullanarak YouTube kanalımda yayan ve yayınlayan sorumlular hakkında yasal işlem başlatacağımı bu vesileyle duymak isterim.”

haber-bala.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu