Yaşam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahinbey Millet Camisi’nin açılışını yaptı

Bir dizi açılış ve ziyaret için Gaziantep’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şahinbey Belediyesi tarafından kente kazandırılan Türkiye’nin ikinci büyük camisi Şahinbey Milet Camisi ve Külliyesi’nin açılışını yaptı. Açılışın ardından Şahinbey Belediyesi’nin umre için gönderdiği öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Zemzem suyu ve hurma ikramında bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TAHMAZOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi’nin Gaziantep’e değer katacağını belirterek, “Aylardır bizi bir araya gelmeye davet eden Mehmet kardeşime özellikle teşekkür ediyorum. İçeride çok farklı bir heybet göreceğiz.” Caminin dışından beni görmeden gitmeyin diyen bir heybet var Mehmet.” Böyle bir eseri ortaya çıkardığı ve bu adımı attığı için özellikle Tahmazoğlu kardeşime teşekkür ediyorum. Yıllar önce söylenip yıllar sonra gerçek olan bu eser, Gaziantep’in şöhretine şan kattı. Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi gibi bir eseri Gaziantep’e kazandıran Şahinbey Belediyesi Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum. Şahinbey, 1 milyon 300 bine ulaşan nüfusuyla Gaziantep’in en popüler ilçelerinden biri. Nüfus arttıkça ve ilçemiz büyüdükçe ibadethane ihtiyacı da artıyor. Bu ihtiyacı aynı anda 17 bin kişinin ibadet edebileceği Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi ile karşılayacağız. Dış bahçesiyle birlikte bu sayının 34 bine ulaşması da takdire şayan. “Selçuklu ve Osmanlı izlerini birleştiren mimarisinin yanı sıra birçok simgeyi de bünyesinde barındıran Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nin Gaziantep’e büyük değer katacağına inanıyorum” dedi.

“24 SAAT ŞEHRİN MANEVİ HAYATINA IŞIK PARLAYACAK”

Açılışı yapılan caminin 24 saat boyunca şehrin manevi hayatına ışık tutacağını belirten Erdoğan, “Çevre il ve ilçeler başta olmak üzere Anadolu’nun her yerinden gelen misafirlerimiz burada huzur dolu vakit geçirecek. Cami külliyemiz, Zarif dokusuna Kur’an-ı Kerim ayetleri ve lafsatullah işlenmiş, 24 saat erişime açık.” Şehrin manevi hayatına ışık tutacak. Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi sadece ibadethane olarak tasarlanmamıştır. Burası aynı zamanda kütüphanesi, kitap kafesi, çocuk alanları, kursları ve diğer sosyal tesisleriyle bir yaşam alanı olarak planlandı. Camimizde 4-6 yaş arası çocuklara imkan sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Değerli buluyorum. İslam toplumlarında mescitler hayatın merkezi, hayatın kalbi haline gelmişlerdir. Buranın da aynı görevi yerine getireceğine inanıyorum. Allah’tan bizleri sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, mabedsiz, minaresiz, ezansız bırakmamasını niyaz ediyorum. Görenleri hayrete düşüren iç huzur veren manevi dünyamızı dış dünyayla paylaşıyoruz. “Her şeyi bütünleştiren bu harika çalışmanın tekrar hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ŞEHRİMİZİN İHTİYACI OLDU”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Milet Camisi ve Külliyesi’nin Gaziantep’e güzel olmasını dileyerek, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Gazi şehrimize köprüler, yollar, sosyal tesisler yaptık. Şehri geliştirirken bir yandan da hizmete hazırız. neslimizi ihmal etmemek için büyük çaba harcıyoruz.” . Öğrencilerimizi umreye gönderiyoruz. Her yıl kitap okuma yarışmaları düzenliyoruz. Şu ana kadar 15 milyon 500 kitap dağıttık. Her yıl Kasım ayında 50 bin lise öğrencisine kitap dağıtıyor, yarışmalar düzenliyoruz. 6 yıldır yürüttüğümüz proje kapsamında her okul 1’inci ve 2’nci oldu. üçüncüsünü de umreye gönderiyoruz. Ayrıca gençlerimiz için 40 bin metrekarelik alana Şahinbey Milli Kütüphanesi’ni inşa ettik. Bu ay sonunda tamamlayıp hizmete açacağız. Şu ana kadar 180 bin öğrencimizi uçakla Çanakkale’ye getirerek atalarımızla buluşturduk. Açtığımız Kur’an Kurslarımız ve sosyal tesislerimizle gençlerimizi geleceğe hazırlamak için büyük bir gayretle çalışıyoruz. “Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi şehrimizin büyük bir ihtiyacıydı” dedi.

“BURA YAŞAYAN BİR CAMİ OLACAK”

Katılımlarından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Tahmazoğlu, “Kahramanmaraş’ta Abdülhamithan Camisi açılırken Cumhurbaşkanımız bizden Şahinbey için büyük bir cami yapmamızı istedi. Çok şükür 17 bin kapasiteli Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi’nin açılışını yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla halkımıza hitap edeceğiz. Burası yaşayan bir cami olacak. Sadece cami değil. Üst katında kadın-erkek Millet Kahvehaneleri yaptık. Orta katında 4-6 yaş arası çocuklarımız için kurslar veriyoruz. alt katta Kur’an ve Osmanlıca kursu var. Burada Diyanet’in kitap kafesi de var. Hanımlar ve beyler buraya gelip kitap okuyabilirler. Bilecekler. Ramazan ayında Şahinbey Millet Camisi ve Külliyesi’nde kitap fuarları düzenleyeceğiz. Salı akşamı Miraç gecesi. O gün depremde vefat eden kardeşlerimiz için Mevlid okuyacağız. Depremde vefat eden kardeşlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ” Katılımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

AVİZE KULLANILMAMIŞTIR

Toplam 44 bin 666 metrekare arsa alanı ve 19 bin 558 inşaat alanıyla Türkiye’nin ikinci büyük camisi olan Şahinbey Millet Camii ve Külliyesi’nde 17 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. metrekare. Dış bahçeyle birlikte değerlendirildiğinde bu sayı 34 bine çıkıyor. 6 minareli caminin 4 minaresi 107,1 metre, diğer iki minare ise 91 metre yükseklikte inşa edildi. Hem içbükey hem de dışbükey olarak tasarlanan çizgi desenlerinin sağlıklı bir şekilde görülebilmesi için mescidde aydınlatma olarak herhangi bir avize kullanılmamıştır. Caminin ana kubbesinin çapı 34 metre, kubbesinin yüksekliği ise 76 metredir. Cami 4 ana taşıyıcı üzerinde tasarlandı. Caminin yapımında yerel taş ve çağdaş dönem malzemeleri kullanılmıştır.

SELÇUKLU MİMARİSİ KULLANILDI

Türkiye’nin ikinci büyük camisi Şahinbey Milet Camisi ve Külliyesi’nin yapımında Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin yanı sıra yerel yöresel taş ve çağdaş dönemin malzemeleri kullanıldı. Külliye içerisinde Kur’an kursları, kitap kafeler ve dinlenme alanları yer alacak. Çocuklar ve yetişkinler için farklı sınıflar olacak. Yılın 12 ayı sistemli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirilecek.

bayramorenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu