Ekonomi

Başkan Yardımcısı Yılmaz: Yıl sonuna kadar ek vergi artışı olmayacak

Vergi artışlarının Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin yol açtığı mali kayıpların giderilmesi amacıyla yapıldığını söyleyen Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Yıl sonuna kadar ek vergi veya ek vergi konuşulması dışında bir durum söz konusu değil. otomatik olarak güncellenecek vergilerden bu yıl bütçe çerçevesinde almamız gereken tedbirleri aldığımıza inanıyoruz.” kullanılmış-

VERGİ ARTIRIMLARI NEDEN YAPILIR?

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV canlı yayınında Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı. Vergi artışlarındaki ana faktörün sarsıntı olduğunu söyleyen Yılmaz, yıl sonuna kadar ek vergi artışı olmayacağını belirtti.

“ANA UNSUR DEPREM”

Başkan Yardımcısı Yılmaz, “11 ili etkileyen tarihimizin en büyük felaketini yaşadık. Vergi artışlarındaki ana etken deprem. Enflasyonist etki hem giderlerinizi hem de gelirlerinizi artırıyor. Son dönemde devlet enerji fiyatlarına sübvansiyon verdi. Kamu harcamaları artarken , gelirlerin de artması lazım maaş zamlı bütçe zamlar imkanlar zorlanarak yapıldı ama ağırlıklı olan deprem etkisi.

“BU ARTIŞLARI BİRKAÇ YIL İÇİNDE YAPACAĞIZ”

Birkaç yıl içinde bu artışları yapıp bitireceğiz. Halk da kurban edilecek. Cumhurbaşkanımızın bir kemer sıkma genelgesi var, halen yürürlükte. Bu ayın sonuna kadar ek kemer sıkma önlemleri talep edildi. Tasarruf, kaynakları kullanmamak değil, kaynakları verimli kullanmak demektir.

“YIL SONUNA KADAR İLAVE VERGİ YOK”

Şu anda prestijiyle bütçede istikrar sağladık. Kurumlar vergisini 5 puan artırdık. İhracatçıya 1 puan zam yaptık. Bundan sonra Meclis’te bir değişiklik olacak mı? Bu Meclisimizin takdirindedir. Öngördüğümüz değişiklikleri gerçekleştirdik. Halihazırda güncellenecek olan vergiler dışında yıl sonuna kadar ek vergi, ek vergi görüşülecek bir durum yok. Bu yıl için bütçe çerçevesinde gerekli tedbirleri aldığımız kanaatindeyiz.

kurtalan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu