Teknoloji

Bakan Varank açılışı açıkladı! OPPO’nun Tuzla fabrikası sessizce kapandı

2018 yılında Türkiye pazarına giren ve 2021 yılında Türkiye’deki tesislerinde üretime başlayan Çinli teknoloji devi OPPO, bu yılın başlarında tesislerinde üretimin durmasıyla gündeme gelmişti. Tesiste en az 6 ay üretim olmayacağı belirtilirken, konuya uzun süredir sessiz kalan OPPO ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

ÜRETİM BEKLEDİĞİMİZ GİBİ GİTMEDİ

Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker’in haberine göre OPPO’nun 50 milyon dolarlık yatırımla kurduğu bu tesiste üretim beklendiği gibi gitmedi. 2022’de OPPO, küresel kriz gerekçesiyle fabrikadaki yaklaşık 500 işçiyi işten çıkardı.

TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ BİTTİ

İşten çıkarılan işçiler, fabrika önünde eyleme geçerek, işçilerin katledilmesini protesto etti. Ardından OPPO’nun Türkiye’deki üretimine sessiz sedasız son verildiği belirtildi.

MISIR’DA FABRİKA AÇACAKLAR

Şirket, Türkiye’den sonra gözünü Mısır’a dikti. 20 milyon dolarlık yatırımla Mısır’da üretim tesisini kuracak olan OPPO, 650 kişiye istihdam sağlayacak.

BAKAN VARANK SOSYAL MEDYADAN AÇIKLANDI

2021’de fabrikanın açılışını AKP Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Dünya markalarının ülkemize ilgisi her geçen gün artıyor.” o ilan etti.

celebi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu