Haber

Ay’a ayak basan beşinci ülke oldu: Spacecraft SLIM Ay’a indi

Japonya, uzay aracıyla Ay’a yumuşak iniş yapan 5. ülke oldu. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından eylül ayında yörüngeye gönderilen SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) isimli insansız uzay aracı, yerel saatle 00.20 civarında Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirdi.

JAXA tarafından düzenlenen basın toplantısında uzay aracının Dünya’ya yeniden bağlandığı ancak güneş panellerinin muhtemelen yanlış açıda olması nedeniyle elektrik üretemediği belirtildi.

JAXA Lideri Hitoshi Kuninaka şunları söyledi: “SLIM şu anda yalnızca kendi bataryasıyla çalışıyor. “Onların verilerini dünyaya aktarmaya öncelik veriyoruz” dedi.

Toplantıda ayrıca “Ay’ın Keskin Nişancısı” olarak adlandırılan SLIM’in belirlenen hedefin 100 metre yakınına inmeyi başardığı belirtilirken, bu teknoloji sayesinde keşiflerde güçlü bir araç haline geleceği vurgulandı. Potansiyel bir oksijen, yakıt ve su kaynağı olarak görülen Ay’ın kutupları. SLIM’in hedeflerine ulaşıp ulaşmadığının doğrulanmasının yaklaşık 1 ay süreceği belirtildi.

seydisehirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu