Haber

Ali Babacan’dan 14 Mayıs Değerlendirmesi: Biz olmasaydık bu kadar oy olmazdı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Habertürk kanalında canlı yayında Kübra Par ve Fevzi Çakır’ın sorularını yanıtladı.

“CHP BİZE ORTAK LİSTEDEN GİRMEMİZİ TEKLİF ETTİ”

14 Mayıs seçimlerini değerlendiren Babacan, “Kurulduktan sonra DEVA markasını duyurmak için büyük çaba sarf ettik. 81 il 766 ilçede teşkilatımız var. Geçen yıl kasım ayında büyük bir reklam kampanyası yaptık. seçimlerden önce mart ayında önemli bir reklam yaptık kampanya yaptık bunu devletten bir kuruş para almadan bağışlarla yaptık ortak listeye girmek bizim için fedakarlık olur bizim kurumsal kimliğimizi geri çekiyoruz 5-6 hafta parti ve Kılıçdaroğlu Bey’e ‘evet’ diyoruz. CHP’den ortak listelere girmemiz teklif edildi. Simülasyon yapıyoruz. “Her parti ayrı ayrı girerse milletvekili sayısı 1000000000000000000000000” az. Simülasyon da yaptık, doğru. Burada ortak listeden girerek toplam havuzu büyüttük.

“CHP’NİN OYLARI 2018’E GÖRE ARTIYOR”

Simülasyonlar, araştırma sonuçları üzerine kuruludur. Öncelikle araştırmanız gerekir. Sistem böyle işliyor. CHP ve bizlerin yaptığı araştırmaya baktığınız zaman Sayın Kılıçdaroğlu’nun Sayın Erdoğan’ın biraz önünde olduğu görüldü. 2018 yılına göre CHP’nin oylarında artış olduğu görüldü. CHP’nin oylarında ölçülü artış oldu. Oy Ortama girince işler değişiyor. Örnek TİP HDP’nin listesine girmedi. Bilmiyorum, bilmiyorum.

“HAK OLDUĞUMUZ SALON VE HEPSİ HELAL”

81 ilde, 766 ilçede teşkilatı olan ve benzeri görülmemiş iktidar hazırlıkları yapan bir partiden bahsediyoruz. İlk defa seçime gidiyoruz. Öngörü var, planlama var. Ön planlama bizden yanaydı, CHP ortadaydı. Sonuçlara bakalım. DEVA adaylarının bulunduğu illerde +15 milletvekili oluşturuldu. Biz Kahramanmaraş’ta adayımız 2. sıradan seçime girdik. CHP’nin oyu yüzde 6,8 arttı. CHP Gaziantep’te yüzde 5 arttı. CHP 3 milletvekili seçti. Üçüncü adayımız. Adaylarımızın olduğu her yerde CHP’nin ciddi oy artışı var. Kesinlikle hepsini hak ettik ve hepsi helal.

“BU OYU BİZ OLMADAN HANGİ ŞEY ALAMAZDI”

Biz rahatız. Biz olmasaydık bu kadar oy alamazdık. Sadece bakıyoruz. Adaylarımız nerede, fazlalık var mı yok mu? Bingöl’de neredeyse üç katına çıktı. Sadullah Ergin Bey Ankara 1. bölgede aday gösterildi. Kıyamet koptu. CHP’nin oyu yüzde 5,5, Çankaya’daki oyu yüzde 7,5 arttı. Mesela Siirt il başkanımız Umut Bey birinci adaydı. CHP yüzde 2,1’den yüzde 7,8’e çıktı. CHP 100 yıllık bir partidir. Çok uygun simülasyonlar yapıyorlar. Tecrübeli siyasetçiler var.

“15 VEKİL ANNEMİZİN SÜTÜ GİBİ HELAL”

Keşke kelimeyi beğenmeseydim. Kaseti geri sarsak ve yine aynı kararlarla karşı karşıya kalsak, yine aynı kararları verirdik. Herkesin fedakarlık yaptığı ve herkesin kazandığı bir sonuç olmalı dedik. CHP için kolay olmadı. Listeden çıkan taraflar için de bir sorun var. Bu herkesin kazandığı bir sonuçtur. Bu birliği yapmasaydık milletvekili sayımız daha az olacaktı. Ortak listelerle bu sayıya ulaştık. Herkes farklı seçilseydi, herkesin daha az milletvekili olurdu. Eleştiriler gerçek bilgi olmadan yapılır, yüzeysel yapılır. Arkadaşımızın Şanlıurfa’daki adaylığı CHP’nin oylarını yukarı çekti. Diyarbakır’daki aday çok deneyimli arkadaşımızdır. İkinci sıradaydı. Evet seçilmedi ama CHP’nin oyu yüzde 2’den yüzde 8’e çıktı. 1. sıradaki CHP adayı kazandı. Tüm organizasyonu destekledik. Bizim desteğimizle ve kendi emeğiyle CHP’den milletvekili seçilmiştir. 15 milletvekili annemizin sütü kadar helal ve haktır. Büyük bir çaba ortaya koyduk. Hazineden 1 kuruş almamıza rağmen dünyanın parasını banner reklama harcadık.

divrigiajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu