Haber

ABD’den Irak’tan son dakika adımı! Resmi olarak not edildi

En son Irak haberleri:Irak, ABD’nin son dönemde gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

IRAK ABD’YE NOTA VERDİ

Irak Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin hava saldırılarını protesto etmek amacıyla ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarı David Berker’in bakanlığa çağrılarak protesto notası verildiği belirtildi. ülkenin batısında sivilleri ve güvenlik güçlerini hedef alıyor.

‘ÜLKEMİZ GÜÇ GÖSTERMEYE UYGUN BİR YER DEĞİL’

Açıklamada, Berker’in ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Alina Romanowski’nin ülkede olmaması nedeniyle bakanlığa çağrıldığı vurgulanarak, Irak topraklarının savaşan ülkeler arasında hesaplaşma alanı haline gelmesine izin verilmeyeceği belirtildi. Açıklamada, “Ülkemiz düşmanlıkların ortasında güç gösterilebilecek bir yer değil. “Hükümet, topraklarımızı ve şehirlerimizi, sivillerimizin ve güvenlik güçlerimizin canlarını korumak için ahlaki, ulusal ve anayasal sorumluluğun gerektirdiği her türlü çabayı gösterecektir.”ifadeler kullanıldı.

NE OLDU?

Irak hükümet sözcüsü Basim el-Awvadi, ABD’nin ülkenin batısındaki Anbar kentinde güvenlik güçlerini hedef alan hava saldırısında 16 kişinin öldüğünü, 25 kişinin de yaralandığını açıkladı. Irak hükümeti, ABD’nin gerçekleştirdiği hava saldırılarında hayatını kaybedenler için ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmişti.

iskiliphaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu