Ekonomi

ABD stok verilerinin yeniden değerlendirilmesiyle küresel petrol fiyatlarında artış görüldü

Küresel petrol fiyatları, yatırımcıların ABD ham petrol ve benzin stoklarına ilişkin son verileri yeniden değerlendirmeleri ve alımlara yeniden katılmalarıyla Perşembe günü son dönemdeki düşüş eğilimini tersine çevirerek yükseldi. Mayıs teslim Brent ham petrol kontratı 29 sent artışla varil başına 86,38 dolara yükselirken, daha aktif işlem gören Haziran kontratı 28 sent değer kazanarak %0,33 artışla 85,69 dolara ulaştı. Bu ayarlamalar 0041 GMT’de gerçekleşti ve Mayıs kontratı bugün sona erecek.

Mayıs teslim ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de 41 sent ya da %0,50 artışla varil başına 81,76 dolara yükseldi. Bu yukarı yönlü hareket, Enerji Enformasyon İdaresi tarafından bildirildiği üzere, ABD ham petrol ve benzin stoklarındaki beklenmedik artış nedeniyle petrol fiyatlarının düştüğü bir dönemin ardından geldi. Stoklardaki artış, ham petrol ithalatındaki artışa ve benzin talebindeki durgunluğa bağlandı.

Gerçekleşen stok artışının aksine, Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol stoklarında daha büyük bir artış öngörmüştü. SEB Research’ün baş emtia analisti Bjarne Schieldrop bir notunda iyimserliğini şöyle ifade etti: “ABD stoklarının, hafif bir açık veren küresel petrol piyasasının yansıması olarak normalden daha az artmasını bekliyoruz. Bu da Brent ham petrol fiyatını ileriye dönük olarak destekleyecektir.”

İlgili finans haberlerinde, bir Federal Rezerv yöneticisi Çarşamba günü ekonomik manzaraya değinerek son zamanlarda hayal kırıklığı yaratan enflasyon verilerini kabul etti. Bu durum Fed’in kısa vadeli faiz oranı hedefini düşürme konusunda duraksamasını desteklerken, yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimi olasılığını da göz ardı etmedi. JPMorgan analistleri, hem Federal Rezerv’in hem de Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayı gibi erken bir tarihte faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini tahmin ediyor. Düşük faiz oranları, ekonomik büyümeyi ve enerji tüketimini teşvik ettiği için petrol talebini artırma eğilimindedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kizilirmakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu