Ekonomi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri büyük teknoloji kazançları ve Fed odağında yükseliyor

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri bugün, yatırımcıların bir dizi kurumsal kazanç ve Federal Rezerv yetkililerinin ekonominin yönüne ilişkin görüşlerini bekledikleri için megacap büyüme hisselerindeki kazançlarla desteklenen bir yükseliş gördü. Teknoloji devleri Microsoft (NASDAQ:MSFT), Amazon (NASDAQ:AMZN).com ve Tesla’nın hisseleri, piyasa açılmadan önce %0,5 ile %1,1 arasında değişen artışlarla yükseldi.

Bu olumlu hareket, S&P 500 ve Nasdaq Composite’in bir önceki seansta Hazine getirilerinin yükselmesiyle düşüş yaşamasının ardından geldi. Ancak, 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi hafif bir düşüş göstererek şu anda %4,6469 seviyesinde bulunuyor.

Yatırımcılar ayrıca bugün ilerleyen saatlerde Fed Yönetim Kurulu Başkanı Michelle Bowman ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in yapacağı konuşmaları bekliyor. Bunlar, Fed Başkanı Jerome Powell da dahil olmak üzere üst düzey ABD merkez bankası yetkililerinin kısa süre önce para politikasının daha uzun bir süre kısıtlayıcı kalacağını belirten ve bu yıl önemli faiz indirimleri beklentilerini hafifleten yorumlarını takip ediyor.

CME FedWatch aracına göre, piyasa katılımcıları şu anda Fed’in Temmuz ayına kadar faiz oranlarını düşürmeye başlama olasılığının yaklaşık %43 olduğunu tahmin ediyor. Ayrıca, Fed’in bugün açıklayacağı “Bej Kitap” raporu da ABD ekonomisinin durumunu değerlendirmek için yakından takip edilecek.

Piyasa öncesi işlemlerde Dow e-minis 135 puan ya da %0,35, S&P 500 e-minis 21,25 puan ya da %0,42 ve Nasdaq 100 e-minis 53 puan ya da %0,30 artış gösterdi.

Bireysel hisse senedi haberlerinde, United Airlines’ın hisseleri, şirketin mevcut çeyrek için beklentileri aşan kazançlar öngörmesinin ardından %5,5 arttı. American Airlines, Delta Air Lines ve Southwest Airlines’ın da aralarında bulunduğu diğer havayolu hisseleri de yükseliş kaydetti.

Mobileye hisseleri, İsrailli otomotiv teknoloji şirketinin en az 46 milyon yeni destekli sürüş çipi sevk etmeyi planladığını bildirmesinin ardından %3,18 oranında yükseldi.

Buna karşılık, JB Hunt Transport Services’in hisseleri, kamyon taşımacılığı şirketinin ilk çeyrek sonuçlarının Wall Street’in tahminlerinin altında kalmasının ardından %8,3 düştü.

InvestingPro Insights

Yatırımcılar mevcut piyasa ortamında gezinirken, bir şirketin performansı hakkında daha derin bir anlayış sunan temel finansal ölçütleri dikkate almak çok önemlidir. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verileri bu temel göstergelerin anlık bir görüntüsünü sunar.

Bir şirketin mevcut hisse fiyatını hisse başına kazancına göre ölçen fiyat/kazanç (F/K) oranı 14,02 seviyesinde olup piyasanın şirketin kazançlarına verdiği değeri göstermektedir. Ayrıca, bir firmanın piyasa değerini defter değeriyle karşılaştıran fiyat-defter (P/B) oranı şu anda 0,54 seviyesinde. Bu, şirketin hisselerinin defter değerinin yarısından biraz fazla bir değerden işlem gördüğünü ve potansiyel olarak değer düşüklüğüne işaret ettiğini göstermektedir.

Ayrıca, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %29,92’lik bir gelir artışı düşüşü ile zorlu bir ortama rağmen, şirket %3,59’luk bir brüt kar marjını korumuştur. Bu durum, gelirine kıyasla operasyonel maliyetlerini yönetme konusunda bir dereceye kadar esnekliğe işaret ediyor olabilir.

InvestingPro İpuçları, bu hisseyi değerlendiren yatırımcılar için daha fazla bilgi sağlıyor. İpuçlarından biri, şirketin %14,52 ile piyasa ortalamasından önemli ölçüde yüksek olan temettü verimini anlamanın önemini vurguluyor. Bu, gelir odaklı yatırımcılar için cazip olabilir. Bir başka ipucu da şirketin son on iki ayda %100’lük güçlü bir temettü büyümesi göstererek hissedarlara değer iade etme taahhüdüne işaret ediyor.

InvestingPro, daha kapsamlı analiz isteyen yatırımcılar için kazanç tahminleri, bilanço gücü ve piyasa eğilimleri gibi bir dizi ölçüt hakkında ek ipuçları sunuyor. Şu anda, abonelikle erişilebilen 15 InvestingPro İpucu daha mevcuttur. Yatırım stratejinizi zenginleştirmek ve rekabet avantajı elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habermutki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu